Na 18. Posiedzeniu skierowałem oświadczenie senatorskie do Adama Niedzielskiego Ministra Zdrowia właśnie w tej sprawie.Zaproponowałem aby obowiązek zakrywania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej obowiązywał tylko w przypadku kiedy istnieje bliski kontakt z innymi ludźmi
Uważam, że taki obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu powinien być tylko w przypadku, kiedy nie możemy zachować odpowiedniego dystansu społecznego między ludźmi, a nie żeby było to obowiązkowe w każdej sytuacji.
Przyjęte obecnie nakaz noszenia maseczek jest kontrowersyjny i powoduje wiele negatywnych emocji społecznych.
Konieczność zasłaniania ust i nosa pod groźbą kary, kiedy znajdujemy się sami na chodniku/ulicy, bądź w dużej odległości od innych osób, jest działaniem bezcelowym i coraz bardziej budzącym uzasadniony opór społeczeństwa. Pozwalamy ściągać maseczki w parkach, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi, a osobom idąc pustym chodnikiem nakazujemy zasłonić usta i nos.
Apeluję aby nie tyle karać a edukować ludzi co do obowiązku zasłaniania ust i nosa ale tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, a na zewnątrz pomieszczeń tylko wtedy, kiedy mogą zachować odpowiedniego dystansu społecznego.
Ponadto poprosiłem Ministra Zdrowia o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Jaki sens ma obowiązek zasłania ust i nosa w sytuacjach, kiedy jesteśmy sami na ulicy / chodniku lub jeśli dzieli nas odległość kilku metrów od innych osób? 2. Dlaczego w miejskich parkach w których licznie gromadzą się ludzie np. podczas weekendów nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa, a na pustym chodniku prowadzącym do tegoż parku obowiązek taki istnieje? Dlaczego wprowadzone obostrzenia nie są uzależnione od możliwości bliskiego kontaktu z drugą osobą?
3. Proszę o przedstawienie badań, które potwierdzałyby, że noszenie masek w otwartej przestrzeni publicznej chroni przez zarażeniem się koronawirusem? Czy są to zalecenia ze strony WHO, czy Ministra Zdrowia?
4. Proszę o przedstawienie wyników badań wskazujących, które z poniżej wymienionych materiałów służących do zasłania ust i nosa, są w stanie zabezpieczyć nas przed zakażeniem koronawirusem: bawełniany szalik / komin, przyłbica, maseczki chirurgiczna, specjalistyczna maseczka z filtrem?
4. Czy Ministerstwo Zdrowia zleciło przeprowadzenie badań na temat negatywnych konsekwencji wynikających z długotrwałego używania maseczek? Mam na myśli negatywne oddziaływanie na układ oddechowy, układ krążenia, grzybice i inne problemy skórne, na które skarży się coraz więcej pacjentów. Choroby te mogą wynikać z faktu, że zwykłe maseczki, które powinny być zmieniane co poł godziny, są z powodów ekonomicznych przez niektóre osoby używane, przez kilka dni lub nawet tygodni. Sprawa ta jest bardzo istotna, ponieważ za jakiś czas może okazać się, że z powodu zbyt długiego i nieuzasadnionego noszenia maseczek w każdej sytuacji, w społeczeństwie pojawi się dużo więcej groźnych chorób niż koronawirus.
W związku z powyższym, aspekty społeczne, zdrowotne, ekonomiczne ale też i ekologiczne wskazują na to, aby uzależnić kwestię zasłaniania ust i nosa przez osoby znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń, od możliwości zachowania przez nie odpowiedniego dystansu społecznego.