08.10.2020 r. – Sprawa kozielskiego portu na seminarium w Senacie – „Rozwój transportu intermodalnego w polskich portach morskich i rzecznych…”

8 października uczestniczyłem w seminarium pt. „Rozwój transportu intermodalnego w polskich portach morskich i rzecznych oraz znaczenie rozwoju terminala w Małaszewiczach i nowego Jedwabnego Szlaku”, które odbyło się w senacie.

Została na nim poruszona m.in. sprawa zablokowanej inwestycji budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu.

W seminarium udział wzięli prezydent Kędzierzyna-Koźla Pani Sabina Nowosielska oraz prezes KK Terminale Jarosław Zemło, którzy przedstawili prezentację na temat planów rozwoju portu w Kędzierzynie-Koźlu.

Niestety uczestniczący na spotkaniu, przedstawiciele PKP, nie byli w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego spółka KK Terminale nie może otrzymać dostępu do 500 metrów torów kolejowych prowadzących do portu, co wstrzymuje realizację tak ważnej dla miasta inwestycji.

Przypomnę, że już wcześniej skierowałem dwa oświadczenia senackie w tej sprawie – do premiera, Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie otrzymujących żadnych konkretnych i satysfakcjonujących odpowiedzi.

Budowa portu w Kędzierzynie-Koźlu jest obecnie kluczową dla mieszkańców tego miasta inwestycją i dlatego obiecuję nadal aktywnie monitorować tą sprawę.