16.09.2021 r. – wizyta w Republice Federalnej Niemiec

Dziś rozpoczęła się oficjalna wizyta Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wraz z delegacją w Republice Federalnej Niemiec. Marszałkowi Senatu towarzyszą: Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, senator Beniamin Godyla oraz senator Mariusz Gromko. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją spotkał się dziś z Premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke. Po rozmowie odbyło się spotkanie z prasą.

?Zaczynamy naszą wizytę oficjalną w Niemczech od spotkania z przyjacielem Polski – z Panem Premierem Woidke- Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

[Premier Dietmar Woidke] wielokrotnie swoimi działaniami udowodnił, że mimo, iż dzieli nas niewielka rzeka, lepiej budować mosty, nawiązywać kontakty niż traktować siebie z nieufnością – Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Widzieliśmy się na początku pandemii. Mam nadzieje, że nasze ponowne spotkanie może oznaczać koniec pandemii – Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Poinformowałem Pana Premiera, że w polskim Senacie zawiązała się grupa przyjaźni polsko niemieckiej, której przewodniczący Pan senator Beniamin Godyla jest członkiem delegacji – Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

?Podziękowałem Panu Premierowi za to, że proces ustanowienia centrum upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie jest na dobrej ścieżce do realizacji – Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.?Cała rozmowa z udziałem członków delegacji była nacechowana duchem dialogu, podzielania wspólnych wartości, zrozumienia, że tylko wspólna, zjednoczona Europa może stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata – Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.?Obaj podzieliliśmy opinię, że silny głos Bundesratu i Senatu RP w budowie atmosfery przyjaźni, dialogu i współpracy może przyczynić się do tego, że oba nasze narody zyskają na tym gospodarczo, społecznie i w odniesieniu do kwestii zjednoczonej Europy- Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.?Jestem przekonany co do tego, że stosunki polsko-niemieckie będą równie ważne także dla przyszłego rządu federalnego – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke.?Jestem bardzo optymistyczny co do tego, że nasze partnerstwo, nasza współpraca bedą równie intensywnie kontynuowane [w kolejnym rządzie federalnym] – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke.?Rozmawialiśmy także o przyszłej współpracy między Polską a Niemcami, o tym, jak dalej będą się zbliżać nasze narody – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke.?Wiemy doskonale jak ważna jest dobra współpraca i że wiele rzeczy możemy osiągnąć właśnie wspólnie – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke.Fot. Grzegorz Krzyżewski / Kancelaria Senatu