28.10.2020 r. – Zmiany w ustawie covidowej – wsparcie dla przedsiębiorców

Na ostatnim piętnastym posiedzeniu Senatu interweniowałem w sprawie tzw. ustawy covidowej i budzących wielkie obawy przepisów wprowadzających możliwość pozbawienia pomocy publicznej przedsiębiorców, w przypadku naruszenia przez nich ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Wyobrażacie sobie Państwo sytuację, że firmę odwiedzi klient bez maseczki, nie zdezynfekuje rąk, a to może stać się podstawą do ukarania przedsiębiorcy i pozbawienia go możliwości skorzystania z dotacji i innych form wsparcia strony Państwa?

Takowy zapis nie powinien znaleźć się w procedowanej ustawie. Niektórzy przedsiębiorcy, których po raz kolejny dotknął lockdown znajdują się na skali bankructwa. Powyższa kwestia jest również negowana przez Rzecznika MŚP, który wskazuje, iż wprowadzana zmiana prowadzi do niewyobrażalnego naruszenia zasady pewności obrotu prawnego.

W tej chwili przedsiębiorcy są tymi osobami, które najczęściej potrzebują pomocy. Oczywiście wszyscy musimy przestrzegać prawa i obostrzeń ale uważam, że trzeba doprecyzować przepisy, a w przypadku stwierdzenia małych uchybień, przedsiębiorcę najpierw należy upomnieć, ewentualnie ukarać mandatem, a nie odmawiać pomocy publicznej, która w tym trudnym czasie powinna należeć się wszystkim potrzebującym.